Bağışlarınız İçin

Türk-Macar Dostluk Derneği Banka Hesap No:
Türkiye İş Bankası A.Ş.
Meşrutiyet Şb. (Ankara)
4213 0493436

scan code

Türk-Macar Dostluk Derneği Karadeniz'de Bilimsel Etkinliklere Katılıyor

Başkan Tosun Saral, Yönetim Kurulu Üyeleri Emre Saral ve Mehmet Emin Yılmaz ile üyemiz Gökçe Günel Trabzon ve Merzifon'da düzenlenecek bilimsel etkinliklere katılmak üzere 23-29 Nisan haftasında Trabzon ve Merzifon'a gidecekler. Bu etkinliklerden ilki 24-25 Nisan tarihleri arasında Muhteşem Kanuni Sultan Süleyman Vakfı ile Ortahisar Belediyesi'nin ortaklaşa düzenledikleri I. Uluslararası Kanuni Sultan Süleyman Sempozyumu olacaktır. Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın çağrılı konuşmacı olarak yer alacağı programa yerli ve yabancı akademisyen- bilim insanları katılacaklardır. Sempozyumda Sultan Süleyman'ın yanı sıra, Zigetvar arkeolojik kazıları, Gül Baba, Türk-Macar İlişkileri üzerine tebliğlerin de sunulması planlanmaktadır. Sempozyuma Macaristan'dan eski Ankara Büyükelçisi Janos Hovari ile arkeolog Prof. Dr. Norbert Papp da katılacaklardır.

Derneğimiz, bu sempozyuma Türk-Macar İlişkilerinden Kesitler başlıklı bir panelle katkıda bulunacaktır. Tosun Saral, Emre Saral ve Gökçe Günel'in konuşma yapacakları bu panel ilan edilen programa göre 25 Nisan 2018 Çarşamba günü 17-18.15 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. Tam konferans programına buradan ulaşılabilir.

Karadeniz seferinin ikinci durağı ise Merzifon olacak. Merzifon Belediyesi tarafından Gül Baba'nın doğum yeri olarak kabul edilen bu şehirde bu manevî kişilik üzerine 28 Nisan Cumartesi günü tüm gün boyunca bir panel düzenlenecek ve panelde Türk-Macar ilişkileri farklı boyutlarıyla ele alınacaktır.

İlgililere duyurulur!

 
free pokerfree poker

Haberler

İlk Osmanlı matbaasının kurucusu İbrahim Müteferrika anıldı

İbrahim Müteferrika vefatının 272. yılında Galata Mevlevihanesi'nde kabri başında program düzenlendi.

Devamını oku...
 
YÖK'ten yurt dışındaki 'Türkoloji' öğrencilerine burs imkanı

YÖK, yurt dışındaki Türkoloji bölümlerine ilgiyi artırmak amacıyla yeni bir burs programı uygulamaya koydu.

Devamını oku...
 
Türk-Macar dostluğu İzmir'de pekişti

“Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı”nın 170. yıldönümü nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Büyükelçiliği ve Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile İzmir’de anma günü düzenlendi.

Devamını oku...