Bağışlarınız İçin

Türk-Macar Dostluk Derneği Banka Hesap No:
Türkiye İş Bankası A.Ş.
Meşrutiyet Şb. (Ankara)
4213 0493436

Konferans ve Etkinlikler
A magyar nyelvtanulás az isztambuli Magyar Kulturális Központban / İstanbul Macar Kültür Merkezinde Macarca dersleri

macar-kultur-merkezi-dil-kurslari

 
A török nyelvtanulás a budapesti Yunus Emre Török Kulturális Intézetben / Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Enstitüsü'nde Türkçe dersleri

yunus-emre-turkce-kurslari

 
Tosun Saral Çanakkale'de bir konuşma yapacak

Çanakkale Savaşlarının 100.Yılı Kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ile Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi Türkiye’de genellikle çok az bilinen bir konuyu ele alan bir etkinlik gerçekleştirecek.

konferans afis

Konuşmacı olarak, bu konuyu ilk kez ortaya çıkaran ve bir de kitap yazan Türk Macar Dostluk Derneği Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Türk-Macar ilişkilerine katkılarından dolayı 2013 yılında Macar Cumhurbaşkanı tarafından “Macar Şövalyesi” ilan edilen İsmail Tosun Saral katılacak. Konferans 1 Aralık 2015 günü saat 14.00’te Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Bulgaristan’ın Almanya ve Osmanlı İmparatorluğu yanında savaşa girmeyi kabul etmesinden sonra Avusturya-Macaristan İmparatorluğu da Osmanlı İmparatorluğu’na Çanakkale önlerinde yardım edebilmek için topçu birliklerinden oluşan bir kuvveti Çanakkale’ye göndermeye karar verdi. Viyana ve Budapeşte’den yüklenen toplar, cephane ve mühimmat 22 Ekim 1915 tarihinde yola çıkarıldı.

Avusturya-Macaristan topçuları ve topları Gelibolu Yarımadası’na geldiklerinde aşırtma atış yapabilmeleri sebebiyle düşman siperlerini yerle bir edebiliyorlardı ve İngilizlerin yarımadayı boşaltmalarında en önemli etkenlerden biri oldular.

Avustralyalı tarihçi Charles Bean de Geliboluyu anlattığı ünlü eserinde Avusturya-Macaristan Topçu Bataryası’nın savaşa etkilerinden söz etti.

İngilizler ve Anzaklar 20 Aralık 1915’te ilk önce Anafartalar ve Arıburnu bölgelerinden çekildiler. Bölgeye gelen Türk askerleri kolayca görünecek ve bulunacak bir yerde “Biz Avusturya-Macaristan Bataryaları yüzünden çekilmiyoruz” yazan bir notu bırakmak zorunda kaldılar.

Avusturya-Macaristan Topçu Bataryalarının Gelibolu ile Filistin-Sina ve Suriye Cephelerinde Türklerle müttefik olarak savaşmalarının ilginç tarihi babası da 1947-1940 arasında Çanakkale’de Müstahkem Komutanlığı Kurmay Başkanı olan ve daha sonra da Harp Tarihi Başkanlığında görev alan Hulki Saral’ın oğlu olan Macaristan Şövalyesi İsmail Tosun Saral tarafından anlatılacak.

Kaynak: Çanakkale Aynalı Pazar Gazetesi

 
Ankara'da Macar Besteci Béla Bartok anısına müzikli etkinlikler düzenlenecektir

bartokHacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı ile Macaristan'ın Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde 24-30 Nisan 2015 tarihleri arasında Ankara'da gerçekleştirilecek olan Uluslararası Bartok Müzik Festival ve Sempozyumu başlıklı etkinliğe dair ayrıntılı programa ulaşmak için tıklayınız: Hacettepe Üniversitesi Bartok Festivali

 
Dünya Dans Günü Özel Temsili

dunya-dans-gunu

Bela Bartok’un Ardından/ KÖKLER adlı eser Modern Bale eseri Hacettepe Üniversitesi Uluslararası Bartok Müzik Festivali ve Sempozyumu Festival Programı kapsamında, 29 Nisan 2015 Çarşamba günü saat 20.00’de Devlet Opera ve Balesi Opera Sahnesi’nde Dünya Dans Günü Özel Temsili adıyla sahnelenecektir. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı, Ankara Devlet Opera ve Balesi-Modern Dans Topluluğu, Macaristan - Inversedance Zoltan Fodor Dance Company, Almanya - Tanzende Theater Wolfsburg ve Ingiltere - Chester University Contemporary Dance Department ile işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen sahne çalışmasının rejisi Doç.Dr.Selçuk Göldere’ye, koreografileri ise Selçuk Göldere, Deniz Alp, Bettina Paletta, Zoltan Fodor ve Burcu Türkoğlu’na ait. Eserde dans eden dansçılar Selçuk Göldere, Deniz Alp, Arzu Kıran, Bettina Paletta, Andras Fodor, Peter Bodor, Zsofia Szeki, Kitty Balkanyi, Zsoka Lendvay, Reka Dobrovicswho, Gökçe Çakıroglu, Cemre Polat, Petek Çetintemel, Deniz Çalışkan, Ezgi Şenler, Almina Tanyıldız, Begüm Canbulatoğlu, Tuğba Kürümüş, Burcu Türkoğlu...Eserin müziklerinin tasarımları Emre Kesim, Centrifuga, Muzsikas Group, Liszt’e ait. Eserde ayrıca anonim Macar halk türküleri ile Türk halk müziği ezgi ve ritimlerine de yer verilmekte...

29 Nisan 2015 Çarşamba, Saat: 20:00’de Ankara Devlet Opera Balesi Opera Sahnesi Ulus’da gerçekleştirilecek olan 2 Perdelik Modern Bale eserinin sahneleneceği etkinliğe Dünya Dans Günü ücretsiz davetiyeleri Uluslararası Bartok Müzik Festivali ve Sempozyumu yetkililerinden ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nden temin edilebilir!

 
  • «
  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1 
  •  2 
  •  3 
  •  4 
  •  5 
  •  Sonraki 
  •  Son 


Sayfa 1 / 5
free pokerfree poker