Bağışlarınız İçin

Türk-Macar Dostluk Derneği Banka Hesap No:
Türkiye İş Bankası A.Ş.
Meşrutiyet Şb. (Ankara)
4213 0493436

Haberler
İlk Osmanlı matbaasının kurucusu İbrahim Müteferrika anıldı

İbrahim Müteferrika vefatının 272. yılında Galata Mevlevihanesi'nde kabri başında program düzenlendi.

Devamını oku...
 
YÖK'ten yurt dışındaki 'Türkoloji' öğrencilerine burs imkanı

YÖK, yurt dışındaki Türkoloji bölümlerine ilgiyi artırmak amacıyla yeni bir burs programı uygulamaya koydu.

Devamını oku...
 
Türk-Macar dostluğu İzmir'de pekişti

“Macar İhtilali ve Özgürlük Savaşı”nın 170. yıldönümü nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Büyükelçiliği ve Macaristan İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile İzmir’de anma günü düzenlendi.

Devamını oku...
 
Macaristan Özgürlük Savaşı'nın 170. yıl dönümü

Kütahya'da, Macaristan Özgürlük Savaşı'nın 170. Yıl Dönümü dolayısıyla ülkenin milli kahramanı Lajos Kossuth'un 1850-1851 yıllarında sürgün hayatı yaşadığı evde tören gerçekleştirildi.

Devamını oku...
 
Slovakya'da, Türk tarihine ışık tutacak arkeolojik keşif

Slovakya'nın başkenti Bratislava yakınlarında bulunan Podunajské Biskupice bölgesinde devam eden yol yapım çalışmaları sırasında, 8'inci yüzyıldan kalma Avar mezarları bulundu.

Devamını oku...
 
İzmir Macar Dostluk Derneği Karşıyaka'da açıldı

İzmir Macar Dostluk Derneği, Türkiye ve Macaristan arasında yüzyıllar öncesine dayanan dostluğa İzmir'de yeni bir soluk kazandırmak için derneğin kapılarını İzmirlilere ve Macar dostlarına açtı.

Devamını oku...
 
Budapeşte Büyükelçisi Oktay güven mektubunu Macaristan Cumhurbaşkanı'na sundu

Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi olarak göreve atanan Ahmet Akif Oktay, Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader'e güven mektubunu sundu.

Devamını oku...
 
'Macar firmaları üçüncü ülkelere girmek için Türk ortak arıyor'

AB’nin çıkış trendi yakalayan ekonomilerinden Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss, Macar firmalarının üçüncü ülkelere girmek için Türk ortak aradığını söyledi.

Devamını oku...
 
İstanbul’da yüz yıllık Macar Kültür Diplomasisi tanıtıldı

Macar Mimar Károly Kós’un çalışmalarının yer aldığı İstanbul 100 Sergisi, İstanbul Macar Kültür Merkezi’nde açıldı. 10 Şubat’ta ziyarete açılan sergi, geniş çaplı arşiv çalışmalarına dayanarak hem Macar mimarı, hem Erdel bölgesi Macarlarının önemli bir şahsiyeti olan mimar Károly Kós’u, hem de kısa ömürlü İstanbul Macar Bilimler Enstitüsü’nün kurucularını ve bursiyerlerini andı.

Devamını oku...
 
14. Macar Günü etkinlikleri Süleymanpaşa’da gerçekleştirildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 52. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında 14. Macar Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Devamını oku...
 
Kanuni’nin mezarı ortaya çıkıyor

Macaristan Zigetvar’da Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarının bulunması yönünde devam eden kazılar doğrultusunda ortaya çıkan kalıntıları değerlendirmek için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Macaristan hükümeti işbirliğiyle dün Sepetçiler Kasrı’nda bilimsel bir panel düzenlendi.

Devamını oku...
 
İki Macar fotoğrafçı da Pulitzer Ödülü kazandı

Pazartesi günü yapılan Pulitzer Ödülleri dağıtım töreninde diğerleriyle birlikte en başarılı Amerikan gazetecilik ödüllerini AP Haber Ajansı, The New Zork Times ve Reuters Haber Ajansı aldı. Ödül alanlar arasında Reuters Haber Ajansı’na çalışan iki Macar fotoğrafçı Bernadett Szabo ve Laszlo Balogh’un fotoğrafları da yer almaktadır.

Devamını oku...
 
MSKÜ ile Macaristan Kültür Merkezi Arasında Protokol

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Macaristan Kültür merkezi arasında sosyal ve kültürel amaçlı etkinliklerin düzenlenmesine yönelik protokol imzalandı.

Devamını oku...
 
İslam'ın Macaristan'da Tanınmasının 100. Yıldönümü Münasebetiyle Bilimsel Konferansı 30-31 Mart 2016 tarihlerinde gerçekleştirildi

İslam'ın Macaristan'da tanınmasının 100. yıldönümü münasebetiyle Budapeşte'de ELTE Üniversitesi ve Macar İlimler Akademesinin işbirliğiyle 30-31 Mart 2016 tarihlerinde bilimsel bir konferans gerçekleştirildi.

Devamını oku...
 
Macaristan Elte Üniversitesi Türkoloji Bölümüne Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 1870 yılında açılan ve dünyanın ilk Türkoloji Bölümü sayılan Macaristan ELTE Üniversitesi Türkoloji Bölümüne teknik donanım desteğinde bulundu.

Devamını oku...
 
Türkler ve Macarlar tekrar buluşacak!

Macaristan’ın Zigetvar Kalesi'ni kuşatan ve burada hayatını kaybeden Kanuni Sultan Süleyman Han ile Macar Komutan Zrinyi 450 yıl sonra görkemli bir törenle anılacak.

Devamını oku...
 
Türkçe, Macaristan'da seçmeli ders oldu

Macaristan Ulusal Ekonomi Bakanı Mihaly Varga, Macaristan'da Türkçe'nin seçmeli ders olarak okutulmasının "tarihi bir an" olduğunu söyledi.

Devamını oku...
 
Macaristan’da Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarı bulundu

Macaristan'ın Zigetvar kenti yakınlarında Kanuni Sultan Süleyman’nın kayıp mezarının bulunduğu açıklandı.

Budapeşte’de Türkiye Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı yetkilileri ve Macar bilim adamlarının katıldığı bir basın toplantısında havadan ve karadan yapılan ölçümler sonucunda mezarın Zigetvar Üzüm Tepesi'nde bulunduğu açıklandı.

Devamını oku...
 
TİKA Macaristan'da çocukların yüzünü güldürdü

Macaristan'ın Szekesfeverhar iline bağlı olan Szabadbattyán kasabasında yer alan Cifrakert Anaokulu'na Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından malzeme desteğinde bulunuldu. TİKA, Macaristan'da eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerine bir yenisini daha ekledi.

Devamını oku...
 
Budapeşte'nin Adı, Çukurambar'da Bir Caddeye Verildi

Macaristan'ın başkenti Budapeşte’nin adı, Ankara’da bir caddeye verildi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in davetiyle Ankara’ya gelen Budapeşte Belediye Başkanı İstvan Tarlos’un da katıldığı törenle, Çukurambar’da bulunan 1429. Cadde’nin adı, “Budapeşte Caddesi” olarak değiştirildi.

Devamını oku...
 
Afrika'ya açılmak isteyen Macaristan'ın gözü Türkiye'de

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakan Yardımcısı Zsolt Csutora, yıl sonunda İstanbul'da açılacak Macar Eximbank'ın Türkiye-Macaristan ekonomik ilişkilerini güçlendireceğini belirterek, "Türk şirketleriyle ortaklık kurarak Afrika piyasalarına açılmak istiyoruz" dedi.

Devamını oku...
 
 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  8 
 •  Sonraki 
 •  Son 


Sayfa 1 / 8
free pokerfree poker